Ayı (Bear) Grylls Kimdir?

Bear Grylls ya da Türkçe adıyla Ayı Grylls bir survival uzmanıdır. Asıl adı Edward Michael Grylls’tir. 1974 yılında İngiltere’de politikacı bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Annesi ve babasının aksine Grylls politikaya hiç ilgi duymamış ve izcilik, yelkenli gibi sporlara merak sarmıştır. Man vs. Wild (İnsan Doğaya Karşı) ve Utlimate Survival (İnanılmaz Kurtuluş) gibi televizyon programlarının sunucusudur. 35 yaşında İngiltere’nin Şef İzcisi olarak bu unvanı alan en genç kişi olmuştur.

Tabii bunlar, herhangi bir kaynakta Bear Grylls (Ayı Grylls) hakkında bulabileceğiniz klasik biyografik bilgiler. Ancak Ayı Grylls’i başka şekilde anlatmak daha doğru olacak. İnsan,  “Ayı” lakabını duyunca bu lakabı dağ tepe gezdiği, kendini ormanlara çöllere vurduğu için aldığını düşünüyor; ama bu lakap Bear Grylls’e, kendisi de antrenör olan kuzeni tarafından, daha bebekken verilmiş. Artık iri miydi, eski Türk efsanelerindeki kurt çocuklar gibi kıllı mıydı bilinmez; ama çocukluğundan beri extreme sporlara ve dağ – doğa sporlarına meraklı olan Grylls bu adın hakkını veriyor.

Grylls’in yaptığı tüm programların ana teması survival; yani hayatta kalmadır ve programları çoğunlukla Discovery Channel’da yayımlanır. En ünlü olan Man vs. Wild (İnsan Doğaya Karşı) programında Grylls, zorlu ve uç şartlara sahip çöl, orman, tundra gibi bir yere, yalnızca kıyafetleri ve en az sayıda aletle birlikte atılır. Yanına aldığı aletler arasında hep yanında taşıdığı Gerber marka av bıçağı ve çakmak taşı vardır. Bazen duruma göre su matarası, sırt çantası veya paraşüt ipi (paracord) de taşır. Programda izleyicilere, içinde bulunduğu bölgede hayatta kalmakla ilgili bilgileri verip bunları uygularken en kısa zamanda medeniyete ulaşmaya çalışmaktadır.

Ünlülerle birlikte doğaya açılarak survival (hayatta kalma) tekniklerini gösterdiği, Running Wild with Bear Grylls (Ayı Grylls’le Vahşileşmek) programınınsa en önemli konuğu Amerikan başkanı Barrack Obama’dır. Grylls, başkanla birlikte biraz trekking yaptığı ve Alaska’nın dağlarında birlikte selfie çektiği bu bölümle büyük ilgi uyandırmıştır.

Programında seyircilerine bilgi verebilmek için çok zorlu şartlara katlanan Grylls, böcek yemek, eliyle kedibalığı avlamak, kendi idrarını içmek, su bulamayınca kendine lavman yaparak deyiş yerindeyse anüsünden su içmek de dâhil (temiz su bulunamadığında kirlenmiş suyu vücuda alıp zehirlenmemek için uygulanan bir yöntem) oldukça uç, izleyeni hayrete düşüren, şaşırtan ve çoğu zamanda “Ulan acaba ben aynı durumda kalsam yapabilir miydim?” diye sordurtan uygulamalar yapmaktadır.

Doğa temalı programlarının yanında, “Urban Survival” adlı bir seri program yaparak, gaspa uğramaktan saldırıya uğramaya, depremde göçük altında mahsur kalmaktan yanan bir binada kalmaya kadar çeşitli durumlarda şehir ortamında nasıl hayatta kalınabileceğini göstermiştir.

Bear Grylls programını yaparken kendini takip eden bir kameraman ve izleyicilerin hiç görmediği bir sağlık ve başka bir survival uzmanı da kendisine eşlik etmektedir. Bu nedenle yurdumuz izleyicisi tarafından “numara lan bu!” şeklinde eleştiriler alabilmektedir. Özellikle Türkiye’de Kapadokya’ya geldiği ve gece donma tehlikesi yaşadığı bölümün ardından yapılan “yav biz de gittik oralara o kadar soğuk deeldi” gibi yorumlar birer “inci”dir. Bu tür değerlendirmeleri yapanları Peribacaları’nın ıssızlığında tek başına bir kış gecesi geçirmeye davet ederek ekliyoruz; programın başında bir uyarıyla belirtildiği gibi, programda yapılan; biz uygulamalı görelim, öğrenelim ve o durumları bizzat yaşayan bir insanın yorumlarıyla dinleyelim diye bunları göstermektir. Grylls’in doğada mahsur kaldığı gibi bir iddia yoktur. Zaten adamı götürüp helikopterle oraya atıyorlar!

Ayı Grylls, yaptığı birçok hayır işinin yanında, RNLI’nın da gönül elçisidir. Yani RNLI’nın amaçları, varlığı, bağış toplaması vs gibi konularda ününü ve etkisini de kullanarak gönüllü olarak kamuoyu yaratmaya ve halkı bilinçlendirmeye çalışmaktadır. RNLI, yani Royal National Lifeboat Institution ,Türkçe’ye Ulusal Kraliyet Cankurtaran Botu Derneği olarak çevrilebilir. Bu kurum kendini denizde, sellerde, su yüzünden ortaya çıkan tüm tehlikelerde hayat kurtarmaya adamış bir kurumdur. Birleşik Krallık’ta bu alanda faaliyet gösteren en büyük kuruluştur.

Ayı Grylls bu derneğin bir tatbikatına katılmak istemiş ve Wales’ın kuzey kıyıları açıklarındaki kayalıklarda bir kurtarma operasyonu yapmak isteyip istemediklerini sorar. Dernek de daha önce birçok tatbikatlarına katılmış olan Grylls’in bu teklifini kabul eder. Ancak oraya vardıklarında kayalıkların üzerine bekleyenin Ayı Grylls değil, onun en büyük oğlu Jesse olduğunu görürler. Kurtarma ekibi bölgeye vardığında şaşkınlıktan herkesin dili tutulur. Ayı Grylss’in, oğlunun, gel git tehlikesi altındaki, tekne ve küçük gemileri batırmasıyla ünlü kayalıklarda kurtarılmayı beklerkenki resmini twitterdan paylaşmasıysa olayın üzerine tuz biber eker. Özetle çocukcağız kurtarılır, kimseye bir zarar gelmez, ama Grylls’in çocuklarına yaklaşımı eleştrilir.

Grylls’se eleştirilere dik bir duruşla karşılık verir ve çocuklarının zarar görmesini kesinlikle istemediğini, ama onları hayatın tehlikelerine hazırlamak uğruna her şeyi göze alacağını belirtir. Ek olarak, günümüz çocukları için en büyük tehlikenin, onları her şeyden korumaya çalışarak kendilerini korumayı öğrenmelerine engel olan anne babaları olduğu fikrini beyan eder. Bu Bear Grylls’in çocuklarına davranışıyla ilgili aldığı ilk eleştiri değil, ancak bir konuya hayatını adayan ve kafayı takan herkes gibi Grylls’in de işin ucunu biraz kaçırdığı söylenebilecek olsa da bence günümüz anne babalarının tutumuyla ilgili yorumuna katılmamak elde değil.

Amerika’da ünlü av bıçakları, survival malzemeleri ve dağ – doğa sporları malzemeleri üreten bir firma olan Gerber firması Ayı Grylls’in sponsorudur. Hatta Bear Grylls adıyla tamamen ona özel ve ayrı bir ürün serisi vardır.

Özetle Ayı Grylls bir survival efsanesidir. Eline bir av bıçağı verip dünyanın neresine atsanız sağ çıkabilecek potansiyelde bir adamdır. Ayı b*kunun içinden armut bulup suda yıkayıp yediği gün ben buna gönülden inandım! Çölde kum fırtınasından sağ çıkmak için deve cesedi bulup iç organlarını çıkartıp içinde saklandığı kısımdaysa ağzım açık kaldı.

Kendi adıma ben çatır çutur çekirge yiyemeyeceğime karar versem de bu survival efsanesini taktir ve takip etmekten kendimi alamadığımı itiraf etmeliyim. Ayı Grylls’in programları insanın aslında ne kadar kırılgan, doğa karşısında ne kadar zayıf ve güçsüz olduğunu; ama aynı zamanda ne kadar dirençli, yaratıcı esnek ve uyumlu olabileceğini gösteriyor ve insanlık olarak doğadan ne kadar koptuğumuzun farkına varmamızı sağlıyor.

Ayı Grylls ve Barrack Obama’nın Birlikte Çektikleri Running Wild with Bear Grylls Videosunu Buradan İzleyebilirsiniz.

EA Editörü :

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır.