Ana Sayfa Dağ - Doğa Sporları Alet - Malzeme Yurt Dışından Çakı, Bıçak ve Pala Getirtmek ve Gümrükten Geçirmek

Yurt Dışından Çakı, Bıçak ve Pala Getirtmek ve Gümrükten Geçirmek

6
0
6,508
yurt disindan caki bicak pala satin alip gumrukten gecirmek

 

Yurt dışından çakı, bıçak veya pala getirtmeyi planlıyorsanız uymanız gereken bazı prosedürler var. Bu yazımızda yurt dışından çakı, bıçak ya da pala satın Türkiye’ye getirtmeyi planlayanların izlemesi gereken yolları anlatacağız.

Öncelikle bu işin şakası olmadığını anlamanızda fayda var; çünkü bu konuyu düzenleyen yasa, bu tür aletlerin ülkeye sokulmasına teşebbüs edilmesini dahi suç olarak niteliyor. Dolayısıyla yurt dışında sipariş ettiğiniz çakı, bıçak veya palanın gümrükte açığa çıkması bile hukuki açıdan sorun yaşamanıza sebep olabilir. Bu konuya yazının sonlarında değineceğiz. Çakı, bıçak ve pala gibi delici, kesici aletlerin üretimi, taşınması, satılması ve ülkeye sokulmasıyla ilgili yazımızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Türkiye’de Bıçak Taşımakla İlgili Mevzuat

 

Öncelikle ufak bir hatırlatma yapalım: Saldırı veya savunma amacıyla üretilmiş her türlü kesici ve delici aletin ülkeye sokulması ve hatta sokulmasına teşebbüs edilmesi dahi yasa dışıdır ve hukuki yaptırımı (cezası) vardır. Yasak olan kesici ve delici aletler arasında kelebek bıçak, sustalı, otomatik açılma mekanizması olan her türlü bıçak ve delici alet, sallama, hançer, süngü, gizleme tertibatı olan baston için bıçak benzeri bıçaklar sayılabilir.

Şimdi gelelim yurt dışından çakı, bıçak veya pala sokmak için kullanılabilecek olası tüm yöntemlere ve bunların incelenmesine.

Yurt Dışından Çakı, Bıçak veya Pala Getirtmenin Yasal Yolu (Prosedürü)

Öncelikle söyleyelim; yurt dışından alışveriş yapacağınız internet sitelerinin çoğu Türkiye’ye gönderim yapmaz. Gönderimi yapanlar da sitelerinde gümrükle ve diğer konularla ilgili yasal sorumluluğu, doğal olarak, size yükler. Yani onlar gönderimi yapar, ancak gümrükten geçip geçmemesi veya bununla ilgili hakkınızda hukuki işlem başlatılması onları bağlamaz. Özetle; siparişi verebildiniz diye gümrükten geçeceğini düşünmeyin.

Siparişinizi verdikten ve gönderim yapıldıktan sonra gümrükte iki olasılık vardır. Türkiye gümrüklerinde genelde sistematik tam kontrol uygulanmaz. Gelen kutunun boyutlarına, ağırlığına veya üzerindeki fatura tutarına göre, paketler açılarak denetime tabi tutulabilir de, tutulmayabilir de. Yani çoğu zaman işiniz şansa kalır.

Yurt dışından kesici, delici alet satın alırken gümrükte denetime takılmama şansını arttırmanın en iyi yolu; boyutları görece ufak bir çakı veya bıçak satın almak ve yurt dışından satın aldığınız çakı veya bıçağın fiyatının, vergiye tabi sınırın altında kaldığından emin olmaktır. Zaten bu kıstaslara uyan bir sipariş verdiğinizde paketiniz denetime takılsa bile sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Çünkü bıçağınızın boyutlarının, asayiş yönetmeliklerinde izin verilen sınırlar içinde olma ihtimali yüksektir. Fiyat da vergi sınırının altındaysa, zaten devletin izin verdiği yasal çerçevenin içinde hareket ediyorsunuz demektir.

Diyelim ki yurt dışından gelen paketiniz gümrükte denetime takıldı ve açıldı; içinde çakı veya bıçak olduğu belirendi. Size posta yoluyla bir çağrı gelecek ve gümrükte bekleyen bir paketiniz olduğu bildirilecek. Gümrüğe gittiğinizde muhtemelen paketi size vermeyecekler. Paketin içinde kesici, delici alet olduğu için emniyet müdürlüğünden bir kâğıt almanız gerekecek. Bu kâğıdın adı, “Genel güvenlik ve asayiş yönünden sakıncası yoktur.” belgesi.

Bu aşamada emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz, gümrükte bekleyen ürününüzü anlatıyorsunuz. Aldığınız ürünü yetkililerin inceleyebilmesi için; ürünü niteleyen fatura gibi bir belgeniz varsa beyanınızı bununla yapabilirsiniz. Yoksa aldığınız ürünü internetten ya da başka bir kaynağı kullanarak beyan edebilirsiniz. Bu belgeyi size vermeden önce sizin adli sicilinize bakılıyor. Ürünün saldırı veya savunma amacıyla üretilmiş bir alet olup olmadığına karar veriliyor. Sizin de bu aleti ülkeye sokmaya çalışan kişi olarak, kötü niyetli olup olmadığınız konusunda karar veriliyor. Amacınızın bu aletle birine zarar vermek olmadığını, artık sizin amacınız neyse, koleksiyon, bahçe işleri, kamp, outdoor sporları, bushcraft gibi alanlarda bu aleti kullanmak niyetinde olduğunuzu açıklayıp, eğer uygun görülürse, belgenizi alıyorsunuz.

Bu noktada elbette ki beyan ettiğiniz ürün yönetmeliklerle kıyaslanıyor; ancak iş o an görüştüğünüz yetkilinin sizinle ilgili algısına, inisiyatifine ve yarattığınız izlenime bağlı. Oldukça sıkı, hatta biraz “potansiyel suçlu” muamelesi göreceğiniz bir sorguya çekilme sürecine de hazırlıklı olmanızda fayda var.

Bu belgeyi almak için siparişinizin gümrüğe gelmiş ve denetime takılmış olmasına gerek yok. Bu nedenle bir sorunla karşılaşmamak ve gerçekten yasalara uyan, iyi niyetli bir vatandaş olduğunuzu göstermek için, siparişi vermeden önce bu belgeyi almak üzere harekete geçebilirsiniz. Böylece siparişinize el konup paranızın boşa gitmesi ihtimalinden de korunmuş olursunuz.

Bu belgeyi aldıktan sonra, eğer siparişiniz yasal vergilendirme sınırının altındaysa, siparişinizi gümrükten alıp çıkıyorsunuz. Eğer vergi sınırının altında değilse, gümrük yetkilileri ödemeniz gereken vergiyi hesaplıyor. Bu ödemeyi yapıp ürününüzü alıyorsunuz.

Yurt Dışından Çakı, Bıçak veya Pala Satın Alıp Havaalanından Geçirmek

Bu yöntemi bizzat deneyebilir ya da başka birinden talep edebilirsiniz. Öncelikle belirtelim; çıkış yapacağınız ülkedeki kurallar değişir. Bazı ülkeler, kabine sokmaya çalışmayıp uçak bagajına verdiğiniz sürece bu tür aletleri taşımanıza izin verir. Bazıları size bir belge imzalatır ve aleti bagaja vermenize izin verir. Ancak İngiltere gibi ülkelerde örneğin; bir palayla havaalanına girmeye çalışırsanız, ciddi sıkıntılar yaşamanız kuvvetle muhtemel.

Diyelim ki çıkış yapılacak ülke buna izin verdi; Türkiye’ye geldiniz. Burada iki ihtimal var ya elinizi kolunuzu sallayarak çıkar gidersiniz ya da rastgele aramaya takılırsınız Bu noktadan sonra iş yine, kötü bir niyetiniz olmadığını kanıtlamaya kalır. Bu aşamada inisiyatif ve olayın gidişatı, bu tür ürünler hakkında bilgisi olan veya olmayan bir görevliye dert anlatmaktan ibaret olacağı için süreç hiç ummadığınız kadar lehinize ya da aleyhinize gelişebilir. Aleti üzerinizde tespit eden yetkili, alete el koyup sizi salmayı ya da yasayı uygulayıp hakkınızda tutanak tutarak hukuki süreci başlatmayı tercih edebilir. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi bu aletleri ülkeye sokmaya teşebbüs etmek bile suçtur.

Benzer şekilde, bunu yapmasını bir tanıdığınızdan rica etmeniz de tanıdığınızın başının yasayla belaya girmesine sebep olabilecektir.

Yurt Dışından Alınan Çakı, Bıçak veya Palayı Kargoyla Yollatmak

Bu aletlerden birini alıp, yurt dışında bir adrese yollatıp, ardından da kendinize yönlendirmeyi de deneyebilirsiniz. Bu noktada kargoların çok daha sıkı denetlendiğini belirtmemizde fayda var. Kargo yoluyla yapılan biyolojik saldırı ve terör saldırısı tehdidi dünyanın gündemine geldiğinden beri neredeyse tüm ülkelerde durum böyle. Bizim ülkemizde de göndericinin kimlik numarasının alınması vs. gibi uygulamaların nedeni bu. Bu nedenle böyle bir ürünün kargo yoluyla kendinize göndertmeye teşebbüs ederseniz hem gönderenin hem de sizin başınızın belaya girme ihtimali oldukça yüksek.

Sonuç

Yurt dışından alınan çakı veya bıçaklar, boyutları aşırı büyük olmadığı ve outdoor, buscraft gibi amaçlar için üretilmiş oldukları sürece yönetmeliklere uygun şekilde ülkeye sokulmalarında bir engel yok. Tabii sicili temiz ve yasalara uyan bir vatandaş olduğunuzu varsayarsak. Burada görece daha sıkıntılı olan ürünler pala gibi daha büyük boyutlu aletler.

Yasalara uymanızı veya yasadaki ya da uygulamalardaki açıkları istismar etmemenizi elbette ki şiddetle tavsiye ediyoruz. Sistemin açıklarını kullanmaya çalışmak ya da doğrudan kuralları ihlal eden eylemlere girişmek yalnızca kişinin kötü niyetli olduğu izlenimini verir.

Belirttiğimiz gibi çakı veya bıçak alırken, fiyatlarından dolayı ya da sizin istediğiniz marka, modelin Türkiye’de olmamasından dolayı yurt dışından çakı, bıçak veya pala getirtmek isteyebilirsiniz. Ancak bunun için önereceğimiz tek yol ilk başta belirttiğimiz yasal prosedürü kullanmak ve bu konuyla ilgili niyetinizi kolluk kuvvetlerine beyan ederek yasal süreci işletmenizdir.

Verilen diğer yöntemler, okuyucuları doğabilecek olumsuz sonuçlar hakkında bilgilendirmek ve yasalara uymaya teşvik etmek için anlatılmıştır. Yasalara aykırı her davranışınızın dağ-doğa sporlarıyla uğraşan veya zanaatı takdir ettiği için bu ürünleri edinmeye çalışan insanlara karşı ön yargı oluşturduğunu ve bu insanların işini zorlaştırdığını unutmayın.

Uyarı: Burada verilen tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Burada okuduğunuz metin resmî bir kurum tarafından yayımlanmamıştır ve resmî belge niteliği taşımamaktadır. Okuyucu, kendi davranışlarından ve bunların doğuracağı sonuçlardan tamamen kendisi sorumludur.

Daha Fazla İlgili Makale Yükle

6 Yorum

 1. mustafa

  28 Aralık 2017 tarihinde 09:14

  yurt dışından bıçak getirtmek ne kadar zormuş ya 🙁

  Yanıtla

 2. muhittin

  28 Aralık 2017 tarihinde 12:17

  bi kere bi arkadaşımın yurt dışından getirdiği büyük bıçağı gümrükçüler açmış üç beş bi çorba parası verip geçirdim diyo. yalanmı dorumu bilemem günahı boynuna

  Yanıtla

 3. Aylin

  23 Ocak 2018 tarihinde 12:46

  Artık pala ithalatı toptan yasaklanmış…

  Yanıtla

 4. ilgili

  21 Kasım 2018 tarihinde 14:11

  bıçak gümrükden geçermi sorusuna ilk defa bu kadar ayrıntılı yanıt vereni gördüm 🙂

  Yanıtla

  • Ahmet

   15 Mart 2019 tarihinde 17:17

   Merhaba,

   Ahşap işlerinde kullanılan kesici aletler örneğin iskarpela, rende ve testere de bu yasaklılar sınıfına girer mi?

   Yanıtla

   • EA Editörü

    27 Mart 2019 tarihinde 15:37

    Merhaba;
    Yasaya göre kesici ve delici aletler herhangi bir zanaat ya da hobi için gerekli olan el aletleriyse bunların üretilmesinde, ithal eidlmesinde veya satın alınmasında herhangi bir yasak yoktur. Ancak yine de bunları da kötü niyete işaret edecek şekilde doğrudan üzerinizde taşımamanız gereklidir. Taşıma sırasında alet çantası, uygun bir muhafaza vs gibi donanımlar kullanılmalıdır. Yasayı ayrıntılı incelemek için şu yaızmıza göz atabilirsiniz: https://www.egzersizantrenman.com/bicak-tasimak-suc-mu
    Şimdilik teknik bir sorun yaşadığımız için sayfayı açamayabilirsiniz. Fakat birkaç gün içinde düzelecektir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir